Dükkânlar

19. yüzyıla ait dükkânların yeniden canlandırıldığı bu nostaljik sokak, müzemizin en gözde bölümlerinden biridir. Koleksiyonun ilgi çekici pek çok parçasının sergilenmesi için inşa edilen bu alanda Fenni Aletler Dükkânı, Eczane, Kunduracı, Demirci, Saat Yapımcısı, Gemi Donatım ve Oyuncakçı dükkânları bulunmaktadır.

 

Fenni Aletler: Teleskoptan mikroskoba, ölçüm aletlerinin ve çeşitli bilimsel aletlerin yer aldığı fenni aletler, radyo, elektrik süpürgesi, daktilo gibi günlük yaşamın birer parçası haline gelen teknoloji ürünlerinin de sergilendiği bir dükkân olarak düzenlenmiştir. Sergilemeyi desteklemek amacıyla döneme uygun giydirilmiş bir satıcı mankeni kullanılmıştır.

 

Eczane: Geçen yüzyıla ait bir eczanenin canlandırıldığı dükkânda ilaç yapımında kullanılan bitkiler, havanlar, tıbbi aletler, vücut protezleri gibi pek çok malzeme otantik bir ortamda sergilenmektedir. Sergilemeyi desteklemek için döneme uygun giydirilmiş bir eczacı mankeni ve yaşlı bir müşteri hanım mankeni ile koku efekti de kullanılmaktadır.

 

Kunduracı: Ayakkabı tamircilerinin nostaljik bir örneği olan bu dükkânda, irili ufaklı pek çok tamir aleti ve ahşap ayakkabı kalıplarının yanı sıra tamir edilmeyi bekleyen, yüzyıl başına ait zarif ayakkabılar, binici çizmeleri, çeşitli çanta ve bavullar sergilenmektedir. Sergilemeyi desteklemek amacı ile döneme uygun giydirilmiş bir kundura tamircisi mankeni kullanılmıştır.

 

Demirci: Çeşitli demir işleme aletlerinin ve dekoratif demir örneklerinin bulunduğu bu dükkâna, demir ocağı ve körük gibi detaylarla çalışır durumda olduğu izlenimi verilmiştir. Sergilemeyi desteklemek amacı ile döneme uygun giydirilmiş bir demirci ustası mankeni kullanılmıştır.

 

Saatçi: Her çeşit saat tamirinin yapılabildiği bir dükkân şeklinde düzenlenen Dakik Saat’te kol saatlerinden duvar saatlerine zengin bir koleksiyon sergilenmektedir. Sergilemeyi desteklemek için döneme uygun giydirilmiş bir tamirci mankeni ve fonda radyo yayını da kullanılmaktadır.

 

Gemi Donatım: Oldukça dolu ve kapsamlı bir sergileme birimi olan Gemi Donatım dükkânında, gemilerde kullanılan pusulalar, can simitleri, halatlar, fenerler, navigasyon aletleri sergilenmektedir.

 

Oyuncakçı: 1700’lü yıllardan günümüze uzanan geniş bir tarih ve tür aralığına sahip tren setleri, oyuncak bebekler, otomobiller, sallanan atlar gibi çok çeşitli oyuncağın sergilendiği nostaljik bir oyuncakçı dükkânıdır. Sergilemeyi desteklemek için döneme uygun giydirilmiş bir oyuncak satıcısı ve dükkândan alışveriş yapan çocuk mankeni de kullanılmaktadır.