Astronomi Atölyesi

Eğitim projelerimize 2014 yılında kattığımız bir bölüm olan Astronomi Atölyesi, Büyük Patlama’dan günümüze kadar uzanan 13.8 milyar yıllık süreci dev panolar ve Sihirli Küre'den paylaşılan görüntülerle öğrencilere aktarmayı hedeflemektedir. Yıldızların, galaksilerin, diğer tüm gök cisimlerinin ve içinde bulunduğumuz Güneş Sistemi'nin evrendeki oluşum süreci eğitim uzmanlarımız eşliğinde anlatılmaktadır.


Atölye Eğitimine Katılanlar;

- Büyük Patlama teorisiyle açıklanan 13.8 milyar yıl önce aşırı yoğun ve sıcak bir noktadan genişleyerek büyüyen evrenin oluşumunu ve dokusunu,

- Tüm gök cisimlerini ve birbirleri arasındaki etkileşimi,

- İçinde bulunduğumuz sistemi, gezegenleri, doğal ve yapay uyduları,

- Güneş Sistemi'ni dıştan saran Kuiper Kuşağı ile Oort Bulutu'nun özelliklerini,

- Samanyolu Galaksisi'nin ve diğer galaksilerin oluşumunu, içerdiği yıldızlar arası maddeyi ve evrende bol miktarda bulunan karanlık maddeyi,

- Dünya dışı yaşam araştırmalarındaki gelişmeleri, uzay çalışmaları ve astronotların uzay yürüyüşlerini,

- Dünya'nın yapısını ve katmanlarını, tek doğal uydusu olan Ay'ın yüzeyini ve evrelerini öğrenecek aynı zamanda Astronomi Atölyesi'nde sergilenmekte olan "Muonionalusta" gerçek gök taşı kesitini ve Sihirli Küre içinde detaylarıyla yıldızımız Güneş ile etrafında dönen gezegenleri; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve 2006 yılında cüce gezegen olarak sınıflandırılan Plüton'u birebir görme fırsatı bulacaklar.

Astronomi Atölyesi ile;

- Ana sınıfı ve İlkokul çağındaki çocuklar da dahil olmak üzere,

- İlkokul 4.Sınıf Fen Bilimleri Programı'nda "Dünya'mızın Hareketleri"

- Ortaokul 5. Sınıf Türkçe Programında "Uzayda Bir Gün"

- Ortaokul 6.Sınıf Fen Bilimleri Programı'nda "Dünya'mız, Ay ve Yaşam Kaynağımız Güneş"

- Ortaokul 7.Sınıf Fen Bilimleri Programı'nda "Güneş Sistemi Ve Ötesi"

- Ortaokul 8.Sınıf Fen Bilimleri Programı'nda "Mevsimleri Oluşumu"

- Ortaöğretimde ise Astronomi ve Uzay Bilimleri seçmeli ders kapsamında anlatılan brtüm üniteleri destekleyen Rahmi M. Koç Müzesi’nde Astronomi Atölyesi eğitimi ile uzayın derinliklerini keşfetmeye hazır olun!

Renkli Matematik Dünyası lise ve üniversite gruplarına da hitap etmektedir. Seanslar 40 dakika sürmekte ve toplamda 40 öğrenci katılabilmektedir.

Bu bölümümüz hakkında detaylı bilgi almak isteyen öğretmenlerimiz; Büşra Çam’abcam@rmk-museum.org.tr ve Yeşim Özturan'a yozturan@rmk-museum.org.tr adreslerinden veya 0 212 369 66 00/01/02 nolu telefondan 133, 120 veya 105'i tuşlayarak ulaşabilirler.

Eğitim Talep Formu