Kısmet Gemisi

Kısmet, Sadun Boro, 1952 senesinde, İngiltere’deki eğitiminin son yılında abonesi olduğu bir derginin ilanına başvurarak, aynı yılın 24 Temmuz günü, Portsmouth Limanı’ndan Atlantik’e yelken basıp, “Ling” adlı yelkenli ile Yeni Zelanda’ya gitmek üzere demir alır. Boro, Karayip Adaları’ndan Barbados’ta son bulan bu ilk açık deniz yolculuğunu yapmamış olsaydı, ne o şevkle Kısmet’i inşa ettirebileceğini, ne de dünya seyahatine çıkabileceğini söyler. Karayip’in bu şirin adasından havalanan uçağın penceresinden altlarında uzanan engin Atlantik’e uzun uzun bakar ve kendi kendine ahdeder: “Bir gün bu sulara gönderinde ay-yıldızlı kendi bayrağım dalgalanan kendi kotramla geleceğim!” O andan itibaren hayatının tek emeli olan dünya seyahatine çıkma kararını o dakikalarda vermiştir…


1958 senesinde eşi Oda Hanım’la tanışır. Oda Hanım, Sadun Bey’i o güne kadar deniz sevdası ve dünya seyahati emeli konusunda en iyi anlayan ve bu konuda en çok teşvik eden kişi olmuştur.1963 yılında Kısmet’in omurgası Salacak’ta, Athar Beşpınar’ın atölyesinde kızağa konur. Oda Hanım ve Sadun Bey, Kısmet’in inşası sürerken, konuyla ilgili birçok kitabı defalarca okuyarak çıkacakları dünya seyahatinin programını en küçük detayına kadar yaparlar. Kısmet’in doğum günü olarak kabul edilen 17 Temmuz 1964’te limandan gelen büyük bir vinç, tekneyi Salacak’taki sandal mendireği içinden kaldırıp Marmara’nın mavi sularına bırakır. Uzun bir hazırlık evresinden sonra; 22 Ağustos 1965 günü yağmurun hafif hafif çiselediği, puslu bir Pazar sabahının erken saatlerinde Boro çifti, Caddebostan iskelesinden sevenleri tarafından uğurlanırlar.


“Vira Bismillah…” 1965 yılı Kasım ayında Atlantik’e çıktıklarında ilk büyük fırtınalarını tecrübe ederler. Kanarya Adaları’nda Kısmet’in mürettebatına ve Boro Ailesi’ne çok önemli bir fert katılır: Kedileri Miço. Miço, Boro çiftine bu anlamlı yolculuklarının her evresinde can yoldaşlığı yapar. 15 Haziran 1968 Cumartesi günü ise birbirinden heyecanlı anlar yaşadıkları ve sevenleri tarafından soluksuz bir şekilde takip edilen seyahatleri, İstanbul’a varmaları ile son bulur. 1969 yılında, seyahat dönüşünde doğan kızları Kısmet Deniz, doğduğu andan itibaren Kısmet teknesi mürettebatına katılmıştır. Ayrıca, 1977-1979 yılları arasında, Kısmet’in Atlantik-Amerika seyahatinde ailesine eşlik etmiştir. Kısmet Yelkenlisi, Sayın Sadun Boro tarafından Müzemize bağışlanmıştır. Yapılan dünya seyahati ve Kısmet’e ait obje ve anı eşyaları, Boro Ailesi tarafından müzemize süreli olarak verilmiştir. Bu objeler, Tersane Denizcilik Bölümü girişindeki vitrinlerde sergilenmektedirler.