Bebek Evleri

Günümüze ulaşan bu görkemli bebek evlerinin her biri, tarihi birer belge niteliğindedir. Sergilenen her bir evin gerçekte bir hikayesi vardır. Restorasyon sürecinde, ait oldukları toplumsal süreç ve tarihe ayna tutan detaylar rehberliğinde evlerin hepsi yeniden kurgulanmış, insanoğlunun etkileyici hayal gücü, kabiliyeti ile bir kez daha hayat bulmuştur.

Evler dönemsel olarak 19. yüzyıl, 20. yüzyıl ve 21. yüzyıla ışık tutmaktadır. Renkleri, yapıları ve mobilyadan döşemelik kumaşlara, perdelerden halılara, avizelerden oda sayısına kadar pek çok detayla sahiplerinin kişiliğini ve zevklerini yansıtmaktadır.

Ruby Villa

Adı: Ruby Villa

Dönemi Yılı: Geç Victorian, 1880

Boyutları:

Derinlik: 45 cm

En: 81 cm

Yükseklik: 116 cm

Malzemesi: Ahşap

İngiliz yapımı bir bebek evi olan Ruby Villa, Ruby Gibs için yapılmıştır. Dış cephesi kırmızı tuğla duvar şeklinde boyanmış, dört adet eşit odası olan, iki katlı bir bebek evidir. Evin, yanlara açılan iki adet kapısı vardır. Alt kat pencereleri cumbalıdır. Üst katın ön cephesinde “Ruby Villa” yazan bir arma bulunmaktadır. Çift kırmalı çatısında tavan arası pencereleri vardır. Odaların duvarları, dönemin orijinal duvar kâğıtlarıyla kaplanmıştır. Üst katta, sağ odadaki metal kulplu büyük çekmeceli çalışma masası; Alman Biedermeier Stili bir Walterhousen firması ürünüdür, gül ağacı ve abanoz ağacı taklit edilerek yapılmıştır. Bu odadaki masa üzerinde duran gece lambası ile alt kattaki şömine önü korkuluğu, bronz dökümden yapılmıştır ve 19. yüzyıl sonuna tarihlenir. Mutfaktaki bambu sandalyeler 1880’lere aittir, Japon üretimidir.


Marqueterie Villa

Adı: Marqueterie Villa

Dönemi Yılı: Victorian, 1900’lerin başı

Boyutları:

Derinlik: 25,5 cm

En: 48 cm

Yükseklik: 43 cm

Malzemesi: Ahşap

Tek katlı bu bebek evinin dış cephesine tuğla efekti verilmiştir. İki basamaklı giriş kapısı ve camlı pencerelerinin etrafı marküteri işçiliğiyle süslenmiştir. Ev, iki oda ve bir antreden oluşmaktadır. Çatısının bir tarafı tamamen cam, diğer tarafı ahşap bir plakadır. Bu ahşap plaka, evin içine açılan bir kapaktır. Çatısının iki köşesinde birer baca bulunmaktadır. Zemin kısmında halen orijinal kâğıt kaplamalara rastlanmıştır. Duvar kâğıtları orijinal değildir.


Gottschalk Bebek Evi

Adı: Gottschalk Bebek Evi

Dönemi Yılı: 1910

Boyutları:

Derinlik: 19,5 cm

En: 28 cm

Yükseklik: 63,5 cm

Malzemesi: Ahşap

Baskılı kağıt Bir sahil kasabası villası tarzında olan bu bebek evi, Alman Moritz Gottschalk tasarımıdır. Ahşap, iki katlı ev, bazı mimari detayları gösteren baskılı kağıtla kaplanmıştır. Kırma çatısı ve küçük çan kulesinin çatısı mavi boyalıdır. Çengel şeklinde bir menteşeyle tutturulmuş olan ön cephe, komple açılarak evin kapağını oluşturur. Evin içinde iki odası vardır. Evin verandalı giriş kısmında ahşap oymalı tırabzanları vardır. Cam pencerelerinde dantel perdeleri bulunmaktadır.


Mirador Villa

Adı: Mirador Villa

Boyutları:

Derinlik: 51 cm

En: 75 cm

Yükseklik: 85 cm

Malzemesi: Ahşap

Mimari Plan: Fransız tarzındaki Mirador Villa, 1890 yılı, Christian Hacker tasarımıdır. Mansard çatılı, her katı ayrı bir kutu şeklinde dizayn edilmiş, üç katlı bir bebek evidir. Tavan arası odalarının çatıdan açılan bir kapağı mevcuttur. Diğer iki katın kapakları, ön cepheden açılmaktadır. Kapı girişinin üzerinde “Mirador” ismi görülmektedir. Bu ismin hemen üst kısmında ise, ikinci katın tırabzanlı balkonu yer almaktadır. Evin ilk iki katındaki dört odası, içeriden birbirine merdivenle bağlanmaktadır. İçerisindeki duvar kâğıtları ve zemin malzemeleri orijinaldir.


Tudor Tarzı Fransız Bebek Evi

Adı: Tudor Tarzı Fransız Bebek Evi

Dönemi Yılı: 1930’lar

Boyutları:

Derinlik: 32 cm

En: 82 cm

Yükseklik: 115 cm

Malzemesi: Ahşap

Tudor Tarzı Fransız bebek evi, iki katlıdır, evin ikinci katında büyük bir balkonu bulunmaktadır. Evi tek bacalı bir beşik çatısı vardır, giriş portali de beşik çatılıdır. Alt katta iki, üst katta iki dikdörtgen penceresi bulunmaktadır. İkinci katta yuvarlak çerçeveli bir penceresi daha vardır. Evin içerisinde dört oda, bir antre, bir de banyo yer almaktadır.


Deniz Müzesi

Adı: Deniz Müzesi

Dönemi Yılı: 1960’lar

Boyutları:

Derinlik: 91,4 cm

En: 170,18 cm

Yükseklik: 109,2 cm

Malzemesi: Ahşap

Ölçeği: 1/12

Georgian tarzı evin, dört sütunlu bir girişi vardır. Cephesi mavi kaplamalıdır, çatısı ahşap kiremit döşenmiş beşik çatıdır. İki katlı ve sekiz odalı olan bu ev, bir deniz müzesi şeklinde tasarlanmıştır. Her bir odası denizcilik tarihinin farklı bir yönünü tasvir eder şekilde döşenmiştir. Evin girişindeki büyük oda gemi resimleri, gemi modelleri ve pruva heykelleri olan ana mekânı teşkil eder. Bu katta bir de Çin tarzı bir yazı masası buluna ofis bulunmaktadır. Evin diğer tarafında ise okyanus gemileri ile alakalı objeler ve gemi modelleri yer almaktadır. Burada en çok dikkati çeken parça, R.M.S. Titanic gemisinin minyatür bir modelidir. Üst katında içerisinde iki diaroması ve çeşitli gemi modelleri yer alan bir odası bulunmaktadır. Ayrıca, içerisinde bir çalışma tezgâhı, ahşap parçalar, boyalar, yapıştırıcılar ve el aletleriyle detaylandırılmış bir gemi modeli yapma atölyesi mevcuttur.