Ana Sayfa Hakkımızda Ziyaret Sergilenenler Şirket Organizasyonları Eğitim İngilizce
Ana Sayfa Hakkımızda Ziyaret Sergilenenler Şirket Organizasyonları Eğitim İngilizce İngilizce Linkler
 
 
 
Bu sayıda:
 
Haberler
"Er Frans" Terminal
 
Doğumgününüzü  Fenerbahçe Vapuru’nda Kutlayın!
 
Rahmi M. Koç Müzesi’nde açılan “Renkli Matematik Dünyası - Eğlen Öğren” bölümü interaktif deney setleri ile matematiği sevdiriyor.
 
Dokunmak, deney yapmak serbest+
 
Gemi ve Deniz Sergisi
 
Yeni Gelenler
Mototren "La Littorina"
 
Rolls Royce
 
 
 
 
 
 
Abonelik
Bu e-bülteni almasını istediğiniz birisi varsa veya siz almak istemiyorsanız, lütfen aşağıdaki adresimize bildirin.
Ziyaret Bilgileri
Müzenin açılış kapanış saatlerini, giriş fiyatlarını öğrenmek veya genel bilgi almak için lütfen tıklayınız
Müzemizle ilgili bu haberleri faydalı ve eğitici bulduğunuzu umud ederiz. Yorumlarınızı duymaktan mutluluk duyarız.
Yorumlarınız için:
info@rmk-museum.org.tr
Rahmi M. Koç Museum Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 Istanbul
Tel +90 212 369 66 00 pbx
Fax +90 212 369 66 06
www.rmk-museum.org.tr
 
 
 
 

Rahmi M. Koç Müzesi

Değerli Üyemiz,

Rahmi M. Koç Müzesi’nin e-haber bülteninin son sayısına hoşgeldiniz! Bu sayımızda yer alan, yeni gelen objelerimiz, gerçekleşen etkinliklerimiz hakkındaki son haberlerimizi beğenerek okuyacağınızı umarız.
 
Haberler:
Yenikapı'nın Eski Gemileri Sergisi 20 Nisan - 16 Eylül tarihleri arasında Rahmi Koç Müzesi'nde görülebilecek.

Yenikapı'da 2004 yılında başlayan Marmaray ve Metro Projeleri inşaat alanında ortaya çıkan, son yılların en dikkat çekici arkeolojik verileri olarak kabul edilen Theodosius Limanı kalıntılarının fotoğraflarının yer aldığı 'Yenikapı'nın Eski Gemileri' Sergisi 20 Nisan'dan itibaren Rahmi M. Koç Müzesi'nde görülebilir...

 
TİTANİK 100 YAŞINDA SERGİSİ

Fenerbahçe Vapurunun 2. Mevki Açık Salonunda sergilenmektedir.

 
“Er Frans” Terminali

Yeşilköy’de inşa edilen ilk yolcu terminalinin yeniden canlandırmasıdır. Promat Basım  Yayın San. ve Tic. A.Ş. tarafından, 20. Kuruluş yılları münasebetiyle, Nostaljik Matbaa Atölyesi olarak düzenlenmiştir.

Matbaa Tarihine Yolculuk
“Promat Tipo Baskı Atölyesi”

Türkiye’nin ilk nostaljik matbaa atölyesi, Rahmi M. Koç Müzesi’de açıldı. Promat Matbaacılık işbirliği ile Rahmi M. Koç Müzesi içerisinde açılan atölyede baskı sektörünün geçmişten günümüze yolculuğu anlatılıyor.
Rahmi M. Koç Müzesi içinde açılan nostaljik matbaa atölyesi 1950 ve 1960’lı yılların basım tekniklerini yansıtırken ziyaretçilerini kurşun harfler devrinde yolculuğa çıkarıyor.

Doğumgününüzü  Fenerbahçe Vapuru’nda Kutlayın!

Rahmi M. Koç Müzesi’nde 2009 yılında Haliç kıyısına demirlenerek sergilenmeye başlanan Fenerbahçe Vapuru, doğum günü kutlamaları için alternatif mekân arayanlara hizmet vermeye başladı. Doğum günü sahibinin getirdiği pastanın servisiyle birlikte içeceklerde meyve suyu veya meşrubat, çay ya da kahve veya kuru pasta ya da sandviç şeklinde ikramlar seçmeli olarak vapur büfesinden veriliyor. Müzenin açık olduğu saatlerde uygulanan doğumgünü paketi müze gezisini de kapsıyor. Ayrıca atlıkarınca ve tren gezisi de yapılabiliyor. Tarihle iç içe olan bu benzersiz mekânda yeni yaşınızı tarihe yazabilirsiniz.

Doğum paketinden yararlanmak isteyenler 0212 369 66 00’dan detaylı bilgi alabilirler.

Rahmi M. Koç Müzesi’nde açılan “Renkli Matematik Dünyası - Eğlen Öğren” bölümü interaktif deney setleri ile matematiği sevdiriyor.
 

“Renkli Matematik Dünyası - Eğlen Öğren” Matematiği Sevdirecek

İstanbul Rotary Kulübü  Derneği desteğiyle, Rahmi M. Koç Müzesi “Renkli Matematik Dünyası - Eğlen Öğren” bölümünde açılan bölüm, dünyaca ünlü matematik profesörü Prof. Dr. Albert Beutelspacher tarafından tasarlanan ve bir araya getirilen deney setleri 7’den 70’e herkesi eğlenerek öğrenmeye davet ediyor.

 
Dokunmak, deney yapmak serbest+
 

Renkli Matematik Dünyası puzzlelar, aynalar, köprüler,göz yanılması,ses, müzik, hız ve hareketin incelenebileceği deneylerden bir araya geliyor. Mimar Sinan köprüsünün sırrı, Leonardo’nun Haliç için tasarladığı köprünün detayları, sonsuz görüntü, sesin yükselip alçalmasının ardındaki sebepler araştırılıyor.  Hazırlanan deney masalarında çocuklar ve aileler birarada oyunlar oynayabiliyor. Renkli ve eğlenceli cisimlere dokunmak ve deney yapmak tüm ziyaretçiler için serbest.

Hafta içi 10.00 - 17.00 ve hafta sonu 10.00 - 18.00 saatlerinde açık olacak müze, toplu ziyaretleri de kabul edecek.
 
Yeni Gelenler
MOTOTREN "LA LİTTORİNA"

Mototren, hem ön hem de arka tarafında motoru ve sürücü kabini bulunduğu için raylar üzerinde lokomotife ihtiyaç duymadan kendi motorları ile hareket edebilen ve tek vagondan oluşan demiryolu taşıtına verilen isimdir.
1937 yılında FIAT tarafından İtalya’da üretilen ALn 56 1903 modeli bu örnek, o dönemde İtalyan Demiryolları’nda kullanılan aynı tipteki mototrenlerden biridir. Genel ve iç tasarımı Avrupa’daki 1930 öncesi tasarım anlayışını temsil etmektedir.
La Littorina’nın ismi İtalya’nın Littoria Şehrinden ilham alan bir gazeteci tarafından verilmiştir
Sergilenmekte olan Littorina ALn 561903 mototreni,1930’lu yılların demiryolları vasıtaları arasında döneminin teknik ve estetik değerlerini barındıran önemli bir örnektir.
Günümüze eksiksiz olarak ulaşmış çok değerli ve nadide bir objedir.

La Littorina, Wolfsonian Vakfı–Uluslararası Florida Üniversitesi (FIU) tarafından 10 yıllığına Rahmi M. Koç Müzesi’ne verilmiştir. Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.’nin sponsorluğunda Mart 2011’deABD’den Türkiye’ye getirilmiştir. Andrew Kasırgası’nın tahrip ettiği La Littorina, Müze ve Tofaş uzmanlarının titiz çalışmaları ile restore edilmiştir.

Rolls Royce
Charles Rolls ve Henry Royce tarafından 1904 senesinde kurulan Rolls-Royce, otomobil dünyasının en saygıdeğer markalarından biri olarak ürettikleri olağanüstü kalitedeki otomobillerle tanınmışlardır. Rolls Royce kalitesinden uzaklaşmak istemeyen, fakat otomobilini şoförsüz olarak kullanmak isteyen ve 40/50 Ghost veya Phantom kadar büyük bir araca ihtiyacı olmayan araç sahiplerinin sayısının hızla artması sonucunda, 1922 yılında, o zamana kadar üretimde olanlardan daha küçük ölçülerdeki Rolls Royce’lar piyasaya sürülmüştür. Bu otomobillerde, sadece şasi ve mekanik aksam Rolls Royce tarafından üretilmekteydi. Aracın gövdesi, araç sahibi tarafından seçilen bir karoser üreticisi tarafından yapılıp takılmaktaydı. Görmekte olduğunuz Rolls Royce Limuzin, Londra’da kurulmuş, alanında tanınmış bir firma olan Thrupp & Maberly tarafından imal edilmiş klasik bir limuzin karoserine sahiptir.
 
 

 

 

     
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaret | SergilenenlerEğitim | Organizasyonlar| Atölye | İngilizce