Ana Sayfa Hakkımızda Ziyaret Sergilenenler Şirket Organizasyonları Eğitim İngilizce

 

Karayolu Ulaşımı

Müzemizin en sevilen bölümü olan bu bölümde karayolu ulaşımının asırlar boyu gösterdiği gelişim ve sunduğu farklı olanaklar; 1753 tarihli at arabasından 1976 model Daimler Limousine'e: minik çocuk bisikletlerinden Magirus-Deutz itfaiye arabasına kadar birçok araç ile gösterilmektedir. 40'dan fazla otomobilimiz ve ticari aracımız, 10 motosikletimiz, kaliteli bir antika bisiklet koleksiyonumuz ve iki adet önemli buharlı silindirimiz vardır. Bu bölümdeki araçların tam bir listesini görmek için buraya tıklayınız. Aşağıda bazı önemli eserler görülmektedir.

 

1898 Malden Buharlı Ototmobil

Benzin, elektrik ve buhar geçen yüzyılda otomobiller için üç farklı enerji kaynağı olmuştur. Hemen hemen hepsi birbirine yakın performans sağlamış ve buharlı otomobiller oldukça başarılı olmuştur. Malden, Massachusetts, Amerika'da 1898 yılında üretilen bu model at arabalarından ne kadar etkilenildiğinin açık bir örneğidir.

 

1917 Albion Röntgen Aracı

Meşhur İskoç şirketi Albion, ürettiği özellikle kamyon ve otobüs gibi ticari araçlarla tanınmıştır. Birinci Dünya Savaşı'nda İngiliz Ordusu tarafından en çok kullanılan şasilerden biri olan A10 kuvvetli ve güvenilir olmasıyla tanınmış ve yaklaşık 8.800 adet üretilmiştir. Sergilenen araç Ocak 1917'de sadece şasi olarak ısmarlanmış (kasası ve X-ray cihazı daha sonra İngiltere'de takılmıştır) ve muhtemelen Muttefik Kuvvetler ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki çatışmalarda görev almıştır. Araç savaştan sonraki yıllarda Türkiye'de bir süre kullanılmış, 2001'de Müze tarafından depoya yerleştirilmiş ve daha sonra Müze Atölyesi'nde restore edilmiştir.

 
Ford Model T
 

Müze bu meşhur otomobilin, 1908 model 2 kişilik Kamyon; 1918 model Roadster ve 1918 model Tourer olmak üzere üç örneğini sergilemektedir. T Modeli ilk kez 1908'de üretilmiş ve 1927'ye kadar bu modelden yeni üretim bantı prensibi kullanılarak 15 milyonun üzerinde imal edilmiştir.

 

Delahaye İtfaiye Arabası

 
Emile Delahaye ilk iki arabasını 1896'daki Paris-Marseilles Yarışı için üretmiştir. 1904 yılına gelindiğinde şirket daha büyük ve güvenilir otomobiller ve ticari araçların üretimi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu Edwardian itfaiye arabası 43 hp'lik bir otomobil şasisi üzerine kuruludur ve orijinalleri Paris'te üretilen su pompası ve merdiveni ile donatılmıştır. Araç İngiliz bir koleksiyonerden alınmıştır.
 
Fowler Buharlı Silindiri
 
John Fowler 1826'da Wiltshire, İngiltere'de doğmuştur ve ziraatte buhar gücünü kullananların başında gelmektedir. 1864'de ata binerken geçirdiği kaza sonucu genç yaşta ölümünün ardından şirketi çalışmalarına devam etmiş ve buhar gücüyle çalışan hareketli araçlar üretimiyle tanınmışlardır. 19. yüzyıla ait bu önemli örnek, asfaltı inşaat veya tamirden sonra düzeltmekte kullanılan yol silindiri olarak kullanılmıştır.
 

Penny Farthing

 

19. yüzyıl İngiltere'sinde 'penny' ve 'farthing' en düşük değerli para birimlerindendi. 'Farthing' değer ve boyut olarak 'penny'nin dörtte biriydi. Kocaman ana tekerlekleri olan, sabit vitesli bu inanılmaz icaatların takma adı da buradan gelmektedir. Bizim orijinal olan bisikletimiz Bay J. Starling tarafından 1870'de ilk defa üretilen Penny Farthing'in tasarımına uyularak imal edilmiştir.

 

Demiryolu Ulaşımı
Denizcilik
Havacılık
Mühendislik
İletişim
Bilimsel Aletler
Modeller & Oyuncaklar
Dene-Öğren

 

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaret | SergilenenlerEğitim | Organizasyonlar | Atölye | İngilizce