Ana Sayfa Hakkımızda Ziyaret Sergilenenler Şirket Organizasyonları Eğitim İngilizce

 

Modeller ve Oyuncaklar

Kurucumuz Sn. Rahmi M Koç'un yaşam boyu modeller ve minyatürlere olan merakı sayesinde bu konuda bir çoğu Lengerhane binasında ve ufak bir bölümü Hasköy Tersanesi'nde sergilenmekte olan zengin bir koleksiyonumuz vardır. Müzemizde başarılı otomobil, kamyon, gemi, yat, lokomotif ve at arabaları modellerinin yanı sıra sabit çalışan motor modelleri de mevcuttur. Ayrıca bir bölümü Oyuncakçı Dükkanı'nda sergilenmekte olan çağlar boyu oyuncaklardan oluşan zengin ve önemli bir koleksiyona sahibiz.

 
'Fire King' Buharlı Lokomotifi
 
2-2-2 konfigürasyonuna göre yapılmış olan çok eski bir buharlı lokomotife ait olan bu önemli ve tarihi model 1841'de Josiah Evans tarafında 21 yaşındayken yapılmıştır. Josiah Evans sonraları meşhur bir mühendis ve lokomotif tasarımcısı olmuştur.
 

Buharlı Gemi Makinası

 
Belki de koleksiyonumuzun en kaliteli parçası olan 1/10'luk bu model 1947'de Sir James Laing & Sons of Sunderland tarafından inşa edilen 'Sussex Trader' buharlı gemisinin ana makinasını temsil etmektedir. Bu makina Wallsend'de North-East Marine Engineering Co. tarafından yapılmıştır ve geri dönüşlü, üç pistonlu ve yeniden ısıtmalı türdendir.
 
Aveling & Porter Buharlı Silindir
 
1922 model, asfalt yollar üzerindeki asfaltı düzeltmede kullanılan, bir Aveling and Porter "ikili-geri vitesli yol silindirine ait (silindirin orijinal çizimleri kullanılırak tasarlanan) ölçekli bir modeldir. Bu örneğe kazanının farklı şeklinden dolayı "Çaydanlık Silindir" deniliyordu.
 
Queen Mary
 

Meşhur Cunard gemisi SS 'Queen Mary'nin bu naif modelinin altında çocukların çekebilmesi için tekerlekleri vardır. Uzunluğu 1.3 metreden fazla olan model en büyük metal oyuncaklardan biridir.

 

Karayolu Ulaşımı
Demiryolu Ulaşımı
Denizcilik
Havacılık
Mühendislik
İletişim
Bilimsel Aletler
Dene-Öğren

 

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaret | SergilenenlerEğitim | Organizasyonlar | Atölye | İngilizce