Ana Sayfa Hakkımızda Ziyaret Sergilenenler Şirket Organizasyonları Eğitim İngilizce

 

Bilimsel Aletler

Bilimsel ve pratik sebepler için üretilen aletler arasındaki sınır belirgin değildir. Dolayısıyla koleksiyonumuzda da hava pompası, sekstant ve sürgülü hesap cetveli gibi birçok farlı alet vardır. Eski aletlerin müzecilik açısından avantajlı yönlerinden biri, günümüz "kara kutu"larına kıyasla nasıl çalıştıklarını görmenin mümkün olmasıdır. Aşağıdaki Wimshurst makinasında olduğu gibi temelde yatan prensibi anlamak güç olsa da parçalar arasındaki mekanik interaksiyonu çözmek herkese basit gelir.

 
Wimshurst Makinası
 

Birmingham ve Dublin'deki Philip Harris & Co. tarafından üretilen Wimshurst makinası elektrostatik jeneratörün eski bir modelidir. Doğru olarak kurulduğu zaman obje 2.5 cm yüksekliğinde kıvılcım üretebilir ve saçlarınızı havaya dikebilir!

 

Gezegen Modeli

 
19. yüzyıla ait, o zaman tanınan en son gezegen olan Neptün'e kadar, uydular ve asteroidlerle beraber gezegenlerin fildişi olduğu model. Alet öyle bir ayarlanmıştır ki tüm küreler doğru hızla dönmektedir.
 

Deniz Kronometresi

 

3826 numaralı, Leith, İskoçya'da David Stalker tarafından yapılmış olan iki-günlük kronometre. Denizde yolculuk yapabilmek için doğru zaman kadar güneşe ve yıldızlara olan derece mesafesini de bilmek gereklidir. Deniz kronometesi hareket ve derecedeki değişikliklere rağmen denizde zamanı doğru şekilde göstermeye yarar.

 

Strasbourg Turret Saati

 

Bu kaliteli ve eski saatler ilk kez Fransa, Strasbourg'daki bir kulede kullanılmıştır. Bu tür saatler genelde sarkaçlarının rahatça sarkması için kilise kulelerine asılırdı. Kadranları yoktu ancak saatleri çalan çanlar sayesinde haber verirlerdi.

 

Karayolu Ulaşımı
Demiryolu Ulaşımı
Denizcilik
Havacılık
Mühendislik
İletişim
Modeller & Oyuncaklar
Dene-Öğren

 

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaret | SergilenenlerEğitim | Organizasyonlar | Atölye | İngilizce