Ana Sayfa Hakkımızda Ziyaret Sergilenenler Şirket Organizasyonları Eğitim İngilizce

 

Sergilenenler..

Sitemizin bu bölümünde müzedeki binlerce objeden birkaç tanesine göz atabileceğiniz birbirinden farklı konulara bölünmüş sayfaları (yan tarafa bakınız) bulabilirsiniz. Bu sayfada ise ziyaret sırasıyla gösterilen müzenin en önemli birkaç objesini görebilirsiniz. Eğer zamanınız kısıtlı ise en beğenilenleri görmeniz için bu sırayı takip etmeniz yeterli olacaktır!

 

'TCG Uluçalireis' Denizaltı

Denizaltı, 1944 yılında Portsmouth Tersanesi'nde BALAO/TENCH sınıfı USS THORNBACK (SS-418) olarak 93m uzunluğunda ve 2,400 ton olarak inşa edilmiştir. 1946'da aktif görevden alınıp yedek filoya katılana kadar, 2. Dünya Savaşı süresince Japonya'ya karşı görev almıştır. 1950'lerin başında en üst Guppy tadilatı görerek 1953'de tekrar hizmete girmiştir. USS THORNBACK 2 Temmuz 1971'de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na katılmış ve kendisine TCG Uluçalireis adı ve S-338 borda numarası verilmiştir. Müze'ye 2001'de devredilmeden önce 30 yıl kadar Türk Deniz Kuvvetlerinde degerli hizmetlerde bulunmuştur.

 
M/V Fenerbahçe Gemisi
 
Fenerbahçe Gemisi, eşi Dolmabahçe Gemisi ile birlikte 1952'de İskoçya Glasgow'da William Denny & Brothers Dumbarton tezgahlarında inşa edilmiştir. 'Bahçe tipi' gemilerin bir üyesi olan gemi, Şirket-i Hayriye'de (bugünkü adıyla Türkiye Denizcilik İşletmeleri) 14 Mayıs 1953 tarihinde hizmete girmiştir. Uzun yıllar Sirkeci-Adalar-Yalova-Çınarcık arasında sefer yapmıştır. Genel görünümü ve iç dekorasyonu geleneksel İngiliz karakterini yansıtan Fenerbahçe, kullanım amacı ve sürati bakımından Paşabahçe gemisi ile büyük benzerlikler göstermektedir.Her biri 1.500 beygir gücünde 2 adet Sulzer dizel motoru  bulunan, çift uskurlu ve saatte 18 mil hız yapabilen gemi, kocaman bacası ve özellikle ahşap aksamı ile göz doldurmaktadır.  22 Aralık 2008 tarihinde 'Veda Turu' isimli son seferini  yapmıştır. Fenerbahçe Vapuru bakıma alınması sebebiyle bir süreliğine müzemizde sergilenemeyecektir.
(İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından süreli olarak verilmiştir.)
 
Hasköy-Sütlüce Demiryolu

Hasköy-Sütlüce Demiryolu’nda bir geziye ne dersiniz? 1960lardan bir Ruston and Hornsby dizel ile veya 1970lerden Baguley-Drewry ile çekilen tarihi vagonlarımızda kısa bir tur yapabilirsiniz. 700m döşenmiş Take a trip on the Hasköy-Sütlüce Railway! Enjoy a short ride in one of our period carriages behind a 1960s locomotive, or a 1970s. 700 metre demiryolu hattı, 6 makas, 2 yan hat, 2 geçiş hattı, bir peron ve istasyon binası, bir bakım kanalı, kömürlük, kül boşaltma kanalı ve bir cendere bulunmaktadır. Tren seferleri haftasonları her saat başında gerçekleşmektedir ve Müze ziyaretçilerine ücretsizdir.
 

1917 Albion Röntgen Aracı

Meşhur İskoç şirketi Albion, ürettiği özellikle kamyon ve otobüs gibi ticari araçlarla tanınmıştır. Birinci Dünya Savaşı'nda İngiliz Ordusu tarafından en çok kullanılan şasilerden biri olan A10 kuvvetli ve güvenilir olmasıyla tanınmış ve yaklaşık 8.800 adet üretilmiştir. Sergilenen araç Ocak 1917'de sadece şasi olarak ısmarlanmış (kasası ve X-ray cihazı daha sonra İngiltere'de takılmıştır) ve muhtemelen Muttefik Kuvvetler ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki çatışmalarda görev almıştır. Araç savaştan sonraki yıllarda Türkiye'de bir süre kullanılmış, 2001'de Müze tarafından depoya yerleştirilmiş ve daha sonra Müze Atölyesi'nde restore edilmiştir.

 

1961 Amphicar


Hem denizde hem karada gitme özelliğine sahip Amphicar 1957-8 yıllarında Almanya'da dizayn edilmiştir. Az rastlanan Triumph Herald motora sahip, tekerlek veya pervane yardımıyla kullanılana otomobil aynı zamanda ön tekerleklerin döndürülmesi ile suda gidebilmektedir.

 

1898 Malden Buharlı Ototmobil

Benzin, elektrik ve buhar geçen yüzyılda otomobiller için üç farklı enerji kaynağı olmuştur. Hemen hemen hepsi birbirine yakın performans sağlamış ve buharlı otomobiller oldukça başarılı olmuştur. Malden, Massachusetts, Amerika'da 1898 yılında üretilen bu model at arabalarından ne kadar etkilenildiğinin açık bir örneğidir.

 

Zeytinyağı Fabrikası

Ege sahillerinde yer alan Bademli'de ki gerçek bir zeytinyağı fabrikasının parçalarından oluşturulmuş otantik bir fabrika görüntüsündedir. Gerçek bir buharlı makinanın taşıyıcı bantlarla çevirdiği değirmen taşlarını, ezilmiş zeytin küspesini ve sıcak su kazanı gibi detayları da görmeniz mümkün olacaktır.

 

Römorkör "Liman II"

1935 yılında Hollanda'da üretilen, 1990 yılına kadar aralıksız İstanbul Liman İşletmesi tarafından kullanılan Liman 2, 1991 yılında müze tarafından restore edilmek için alınmıştır. 19m uzunluğunda 50 ton ağırlığında olan bu römorkör 170hp'lik üçlü güçlendirilmiş buhar motoru ile çalışmaktadır. Çalışır durumda bulunan Liman 2'yi buharlar içerisinde görebilirsiniz.

 

Geleneksel Dükkanlar

Müzenin en ilginç yerlerinden biri olan dükkanlar, çekici bir cadde üzerinde yer almaktadır. Yeni yapılan bu cadde özellikle küçük objeleri barındırmasına rağmen en etkileyici koleksiyona sahip dükkanları barındırır, bunların arasında, bilimsel aletler dükkanı , ayakkabıcı, demirci, gemi donanımı, eczane ve tabii ki oyuncakçı bulunmaktadır!

 

Saltanat Vagonu

1866 yılında Saltley, Birmingham'da Metropolitan Carriage & Wagon Company'de Sultan Abdülaziz için üretilmiş ve kendisine İzmir - Aydın hattında sefer yapan Osmanlı tren yolu şirketi tarafından hediye edilmiştir. Sultan bu vagonu 1867 yılında Avrupa turu esnasında kullanmıştır. Atölyemizde 1998 yılında restore edilmiştir.

 

Lokomotif G10

Prusya yapımı G10, 0-10-0 sisteminde dizilmiş farklı bir tekerlek sistemine sahiptir. 1912/13 yıllarında Borsig firması tarfından imal edilmiştir. Prusya Demiryollarında (KPEV) görev yaptıktan sonra Türkiye’ye gelmiştir. TCDD tarafından kullanılmış 49 adet 55000’lik lokomotiften biri olarak uzun yıllar hizmet vermiştir. 18,9 m uzunluğunda ve 76 ton ağırlığında olan lokomotif TCDD tarafından 55022 olarak numaralandırılmıştır..

 

Riva Aquarama

İtalya'da ki meşhur Riva tersanesinde yapılan son ahşap sürat teknesi olan Riva Aquarama, kesinlikle tasarlanmış en güzel ve etkileyici sürat motorlarından biridir. Her biri 230hp gücünde, iki adet Chris-Craft V8 motoruna sahiptir.

 

Thomas Edison Patentli Modeli

1876 patentli, Thomas Edison tarafından yapılmış olan ve koleksiyonun en önemli parçalarından biri olan bu parça, telgraf sisteminin gelişimini sağlayan ve telgraf ile semboller yerine harflerin gönderildiği bir modeldir. Edison zamanının en önemli ve yaratıcı mucidi olarak patentli modelleri müzeler ve koleksiyonerler tarafından en çok aranan kişidir.

 

Douglas DC-3 'Dakota'

1940 ve 1950'lerde sivil havacılık tarafından kullanılan, 1935 yılında ilk uçuşunu yapmış olan DC-3, muhakkak ki en sevilen ve en başarılı uçaktır. Yapımından altı yıl sonra 400'den fazla DC-3 hizmet veriyordu. Bu uçak Türkiye'ye gelmeden önce charter olarak Ford ve General Motors firmalarının şirket ulaşımlarını sağlıyordu. 1986 yılında Türkiye'ye getirilmiştir…

 

"SS Kalender" Gemisi Buhar Makinası

Boğaziçi vapuru Kalender'e ait üç pistonlu buhar makinası 1911'de İngiltere'de Newcastle-upon-Tyne'da Wallsend Slipway and Engineering Company tarafından imal edilmiştir. Kalender'in iki tane olan ana makinasından sancak tarafında olanıdır. 1911 ile 1980 arasında kullanılmıştır.

 

B-24 Liberator "Hadley's Harem"

1 Ağustos 1943 - "Kara Pazar" olarak adlandırılan günde Romanya’daki Ploesti petrol rafinerierini bombalamak üzere Bingazi’den kalkan 177 Liberatorden biridir. B-24, hedefi bombalamasının ve bir Alman savaş uçağı tarafından vurulmasının ardından Kıbrıs'taki İngiliz Üssü'ne inmeye çalışmış ancak Antalya yakınlarına mecburi iniş yapmıştır. Uçağın ön bölümü kazadan sağ kurtulan yedi kişiden biri olan Bay Roy Newton'un yardımıyla 1995'de çıkarılmış ve kısmen restore edilerek sergilenmeye başlanmıştır. Uçağın geri kalanı Türk Hava Kuvvetleri tarafından saklanmıştı ve kayıp parçalar yeni aliminyum çerçeve ile desteklendikten sonra şimdi tüm uçak tenteli alanımızda sergilenmekte.

 

Karayolu Ulaşımı
Demiryolu Ulaşımı
Denizcilik
Havacılık
Mühendislik
İletişim
Bilimsel Aletler
Modeller & Oyuncaklar
Dene-Öğren

 

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaret | Sergilenenler | Eğitim | Organizasyonlar | İngilizce