Ana Sayfa Hakkımızda Ziyaret Sergilenenler Şirket Organizasyonları Eğitim İngilizce

 

İletişim
Modern yaşamda iletişim kadar dramatik bir gelişim gösteren ve hayatımızı bu denli değiştiren çok az etken vardır. Bundan yaklaşık 120 yıl önce biriyle haberleşmenin tek yolu mektuptu ve onun da cevabını almak haftalar alıyordu. Şimdi ise her yerden cep telefonu ile istediğimiz kişiyle direkt olarak konuşabiliyoruz. Bu devrim, kodlu olarak sinyaller gönderebilen telgrafla başladı ve sözlü iletişim 1873'de telefonun icadına kadar mümkün olamadı. İkinci büyük aşama Marconi tarafından 1896'da icat edilen kablosuz telefondu. Bu arada görüntüleme teknolojisi iki paralel yolda ilerledi - normal kamera ve filmler için kimyasal ve televizyon ve internet için dijital.
 

Çevirmeli Telefon


Düğmelerin kullanılmaya başlanmasından önce klasik çevirmeli telefonlar revaçtaydı. Dünyanın çeşitli yerlerinde sıkça rastlanan bu örnek 1920'de İsveç'de Ericsson tarafından yapılmış ve Türkiye'ye ithal edilmiştir. Sonraları İstanbul'da satın alınmış ve İsveç'de restore edilmiştir.

 

Fonograf

Koleksiyonumuzdaki Edison Company tarafından üretilmiş objelerin ikincisi, sesin bir disk yerine balmumu bir silindir üzerine kaydedildiği, bu silindirik fonograftır. 1903'de Amerika'da Edison Company tarafından imal edilen objenin seri numarası 5290773'dür.

 

 

Thomas Edison Patentli Modeli

1876 patentli, Thomas Edison tarafından yapılmış olan ve koleksiyonun en önemli parçalarından biri olan bu parça, telgraf sisteminin gelişimini sağlayan ve telgraf ile semboller yerine harflerin gönderildiği bir modeldir. Edison zamanının en önemli ve yaratıcı mucidi olarak patentli modelleri müzeler ve koleksiyonerler tarafından en çok aranan kişidir.

 

Valve Ampfilikatör

Ses sistemlerinin hepsinin tek bir kutuda durduğu çağa ait müstakil bir amplifikatör. 1936'da ABD'de Western Electric tarafından üretilen iki adet, thermionik valv olarak da bilinen iri tüpü vardır. Günümüz transistörlerinden farklı olarak bu tüpler yüksek ısı (ve ışık) üretmektedir, kutunun üzerine büyük delikler açılmasının sebebi de budur.

 

 

Zoetrop

Modern sinematografinin öncüsü sayılan zoetrope, 1834’te William Horner tarafından icat edilmiştir. Zoetropun aralıklarından bakıldığında, içerisindeki silindirin üzerinde dönen resimler hareket ediyor izlenimini vermektedir.

 

Karayolu Ulaşımı
Demiryolu Ulaşımı
Denizcilik
Havacılık
Mühendislik
Bilimsel Aletler
Modeller & Oyuncaklar
Dene-Öğren

 

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaret | SergilenenlerEğitim | Organizasyonlar | Atölye | İngilizce