Ana Sayfa Hakkımızda Ziyaret Sergilenenler Şirket Organizasyonları Eğitim İngilizce
Ana Sayfa Hakkımızda Ziyaret Sergilenenler Şirket Organizasyonları Eğitim İngilizce İngilizce Linkler

 

Havacılık

Kim kuşlar gibi uçmayı hiç hayal etmemiştir? Bu kavram Daedalus ve İcarus'un efsanesi kadar eskidir ve Hezarfen Ahmet Çelebi'nin 17. yüzyıl ortalarında Galata Kulesi'nden Üsküdar'a uçmasıyla gerçekleşmiştir. 20. yüzyıl Türk havacılığı 2 kişilik eğitim uçağından, klasik bir DC-3 ve Mach2+ Lockheed Starfighter'a uzanan eserler yelpazesi ile tanıtılmaktadır. Ayrıca kurtarılmış bir B-24 uçağı gövdesi ve uçak motorlarını da içeren daha ufak objelerden oluşan bir koleksiyonumuz vardır. Bu bölümdeki araçların tam bir listesini görmek için buraya tıklayınız.

 

Douglas DC-3 'Dakota'

1940 ve 1950'lerde sivil havacılık tarafından kullanılan, 1935 yılında ilk uçuşunu yapmış olan DC-3, muhakkak ki en sevilen ve en başarılı uçaktır. Yapımından altı yıl sonra 400'den fazla DC-3 hizmet veriyordu. Bu uçak Türkiye'ye gelmeden önce charter olarak Ford ve General Motors firmalarının şirket ulaşımlarını sağlıyordu. 1986 yılında Türkiye'ye getirilmiştir…

 
F104 Starfighter

 

1974 model Lockheed F-104 Starfighter Fiat tarafından lisans ile üretilmiştir. Bu avcı/bomba uçağı 1972 ve 1994 yılları arasında Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmıştır. Kısa ve olağanüstü ince kanatları -Mach 2.2'nin azami hızının üstünde bir hıza sahip olmasını- yüksek bir performans sağlamaktadır ancak aynı zamanda da kontrolü zorlaştırmaktadır ve yıllar boyunca sürdürülen eğitimler sırasında gerçekleşen uçuşlarda birçok kişi yaşamını yitirmiştir.

 
Bellanca 7 GCBC

 

Bu uçak 1946'da ilk uçuşunu yapan Aeronca 7'nin tasarımı temel alınarak üretilmiştir. Bu modellerin çoğu eğitim için imal edilmiştir ancak uçuş akrobasisi, tarımsal ilaçlama ve keşif modelleri de yaratılmıştır. Bu uçak 1999'da Türk Hava Kurumu'na verilmeden önce Ankara yakınlarındaki Kara Kuvvetleri Havacılık Okulu'nda kullanılmaktaydı.

 

B-24 Liberator "Hadley's Harem"

1 Ağustos 1943 - "Kara Pazar" olarak adlandırılan günde Romanya’da ki Ploesti petrol rafinerierini bombalamak üzere Bingazi’den kalkan 177 Liberatorden biridir. B-24, hedefi bombalamasının ve bir Alman savaş uçağı tarafından vurulmasının ardından Kıbrıs'taki İngiliz Üssü'ne inmeye çalışmış ancak Antalya yakınlarına mecburi iniş yapmıştır. Uçağın ön bölümü kazadan sağ kurtulan yedi kişiden biri olan Bay Roy Newton'un yardımıyla 1995'de çıkarılmış ve kısmen restore edilerek sergilenmeye başlanmıştır.

 

Gipsy Major' Uçak Motoru

 

İki dünya savaşı arasındaki yıllarda üretilen en başarılı uçak motorlarından olan sıralı, 4 silindirli de Havilland Gipsy Major motoru Chipmunk ve Magister eğitim uçakları ve Dragon Rapide gibi tanınmış uçaklara da güç vermiştir. Bu örnek 1943'de üretilmiş ve Müze'ye Yıldız Teknik Üniversitesi kanalıyla gelmiştir.

 
Uçak Modelleri

 

Müzedeki birçok kaliteli modelden biri olan ("Kırmızı Baron" lakablı avcı pilotu Baron Manfred von Richthofen'ın serüvenleriyle meşhur olan) 1. Dünya Savaşı Alman savaş uçağı Fokker Dr. 1 Triplane'in bir modelidir. Model uçağın yapısının görülebilmesi için bilinçli olarak tamamlanmamıştır.

 

Karayolu Ulaşımı
Demiryolu Ulaşımı
Denizcilik
Mühendislik
İletişim
Bilimsel Aletler
Modeller & Oyuncaklar
Dene-Öğren

 

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaret | SergilenenlerEğitim | Organizasyonlar | Atölye | İngilizce