Ana Sayfa Hakkımızda Ziyaret Sergilenenler Şirket Organizasyonları Eğitim İngilizce
Ana Sayfa Hakkımızda Ziyaret Sergilenenler Şirket Organizasyonları Eğitim İngilizce Atölye

 

Keşif Küresi


Gezegenlere Doğru Sanal Bir Yolculuk!

İstanbul’un halka açık ilk sabit ‘gökevi’(planeteryum) ‘KEŞİF KÜRESİ’ adıyla Lengerhane Binamızın bahçesinde yer almaktadır.

Evreni, sanal ortamda  birebir yaşatan 40 kişi kapasiteli Keşif Küresi’nde gökbilimden sanata, eğitimden teknolojiye kadar çok geniş bir çerçevede eğitici filmler sunulmaktadır. Keşif Küresi’nde yer alan özel bir projektör ile ziyaretçilere; gökyüzünün gece hali, yıldızların ve Samanyolu’nun muhteşem görüntüsü küre içerisine yansıtılarak izlettirilebiliniyor. Yeni nesil dijital sistem ile gerçekleştirilecek canlandırmalarda; “şehir ışıklarından uzakta yıldızlar ve Samanyolu nasıl görünür, gezegenler nasıl hareket eder, yıldızlara bakarak yönler nasıl bulunur, kışın neden geceler uzundur, Ay neden evre değiştirir?” gibi sıklıkla sorulan soruların cevabını eğlenerek öğrenmek mümkün.

Rahmi M. Koç Müzesi tarafından eğitsel amaçlı olarak 60 metrekarelik bir alanda, 8 metre çapında ve 5.5 metre yüksekliğinde inşa edilen Keşif Küresi, yıl boyunca müzenin açık olduğu tüm zamanlarda film gösterimlerine devam ediyor.

Planetaryum Nedir: Uzayla ilgili gelişmelerin günlük yaşantımıza girmesini sağlamak, uzayı eğlenceli ve uygulamalı olarak genç nesillere sevdirmek için kullanılan eğitim ve eğlence aracıdır. Türkçede ‘gezegenevi’ olarak da bilinen Planetaryumlar, kubbe şeklindedir ve görüntüler kubbenin her tarafına yansıtılır. Böylece izleyiciler gösterileri 360 derecelik açıdan ve 3 boyutlu olarak izleyebilirler. Amerika, Japonya ve birçok Avrupa ülkesinde planeteryum bulunmaktadır.

Gösterimi yapılan Filmler

Fırtınalar:

Filmimizde hava olaylarının ve kasırgaların bütün ayrıntılarını gerçek filmler ve NASA tarafından çekilmiş fotoğraflarla öğreniyoruz. Filmimizde 1900’ lerin başından başlayıp günümüze kadar olan zaman diliminde bizi kasırgalar ve hava olaylarının içinde yolculuğa çıkarıyor.


Uzay Asansörü:

Bir gün çocuklarımız uzay asansörüne binip yörüngeye çıkacak ve zaman teleskobu sayesinde  yıldızların doğuşunu ve  ölüşünü ya da güneşin patlamalarını inceleyebilecekler. Çocuklarımızın neler yapabileceklerini bu filde izleyeceğiz.


3. Yaşlı Dünyamızın Vahşi Yaşamı

Hikayemiz 2081 yılında, dünyada doğmuş bir dedenin ayda doğmuş torunlarına dünyayı anlatmasını konu alıyor. Dedemiz torunlarına bir güneş tutulması sırasında dünya hakkında bilgiler veriyor; yanardağların nasıl oluştuğu, buzul çağı, dinozorların yok oluşu ve yağmurlarları bize yaşatarak anlatıyor.

Film Gösterimleri belirli saatlerdedir. Lütfen ziyaretiniz esnasında ya da öncesinde yer ayırtınız. Gösterimler en fazla 40 kişiyle yapılabilmektedir.

Detaylı bilgiyi grup rezervasyon ve müze mağazası satış departmanımızdan edinebilirsiniz.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaret | Sergilenenler | Eğitim | Organizasyonlar | Atölye | İngilizce