Ana Sayfa Hakkımızda Ziyaret Sergilenenler Şirket Organizasyonları Eğitim İngilizce

 

Tarihçe...

Rahmi M. Koç Müzesi, eski İstanbul'un merkezinde Haliç Kıyılarında, iki tarihi binaya sahiptir. Endüstriyel arkeolojinin örneği olan bu binalar belki de içerisinde sergilenen endüstriyel objelere ev sahibi olabilecek en uygun mekanlardır.

 
Lengerhane Binası


Sultan III. Ahmet (1703-1730) zamanında 12. yüzyıldan kalma bir Bizans binasının temelleri üzerine kurulmuş olan bu eski Osmanlı Lengerhanesi, şu anda ikinci sınıf tarihi eser kapsamındadır ('Lenger' 'çıpa ve zincir', 'hane' ise 'ev' anlamındadır). Bina Sultan III. Selim (1789-1807) zamanında Maliye Bakanlığı'nın kontrolüne verilmeden önce restore edilmiş ve Cumhuriyet'in kurulmasından sonra ise binaya Cibali Tütün Fabrikası sahip olmuştur. Lengerhane binasının çatısı 1984 yılında çıkan bir yangında ciddi hasar görmüş ve bina 1991 yılında Rahmi M. Koç Müzesi ve Kültür Vakfı tarafından satın alındığı tarihe kadar terk edilmişti..
 
Hasköy Tersanesi


Bu tarihi tersane 1861 yılında Osmanlı Deniz Hatları Şirketi (Şirket-i Hayriye) tarafından kendi gemilerinin bakım ve onarımını yapmak üzere yapılmıştı. Tersane orijinal olarak 2 atölyeden oluşturulmuş, ihtiyaç doğdukça ve imkanlar müsait olduğunda büyütülmüştür. 45 metre uzunluğundaki ve buhar gücüyle çalışan kızak 1884 yılında inşaa edilmiş ve bu kızağa 1910 yılında elektrik gücüyle çalışan ikinci bir kızak ilave edilmiştir. Kamuoyunca çok sevilen, 1938 yılında hizmete giren ve yarım yüzyıldır hizmet veren Kacatas ve Sarıyer gibi ilk yapılan bazı feribotlar bu tersanede imal edilmiştir. Tersane, 1984 yılında Ulaştırma Bakanlığının kontrolüne geçmeden önce, değişik kamu kuruluşlarının kontrolü altında bulunmuştur. Nihayet 1996 yılında Rahmi M. Koç Müzesi ve Kültür Vakfı tarafından satın alınmıştır.
 
Restorasyon


Rahmi M. Koç Müzesi Lengerhane Binasında kurulmuştur. 1991 yılında alınan Lengerhane Binasının restorasyonu Garanti Koza firması tarafından yapılmıştır. Orijinal binaya camlı bir rampa ile geçilen yeraltı galerisi ilave edilmiş ve Aralık 1994'de açılmıştır. Müzenin ilk bölümünün süratle büyümesi ile 1996 yılında Haliç'in kıyısında, Lengerhane Binasının tam karşısında, bir harabe olarak duran Hasköy Tersanesi alınmıştır. 14 terk edilmiş bina ve tarihi kızak orijinaline sadık kalınarak restore edilmiş, ve müzenin ikinci kısmı Temmuz 2001'de açılmıştır. Müze halihazırda 11.250 m2'lik kapalı alana sahiptir.
 
 ‘TEKEL’ arazisi


2004 yılında Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı Müze’nin kuzey tarafından bitişiğinde bulunan ve önceden Tekel’e ait olan parselin satış ihalesine girerek aldı. Bir süre otopark ve çocuk oyun alanı olarak kullanılan bu 7000m2lik alan yapı izinlerinin alınmasından sonra aşağıdaki ilavelerden sonra 2007 yılında açıldı:
  • Hasköy-Sütlüce Demiryolu ve İstasyonu (60cm darhat)
  • Koç Universitesi  kürek takımı tesisi
  • Elmalı Barajı buharlı pompa motorları
  • Aralarında kurtarılmış B-24 ‘Hadley’s Harem’  de bulunan klasik uçaklar
  • Rüzgarla çalışan su pompası
  • ‘Turgut Alp’ gemisi maçunası
  • Atlıkarınca ve çocuk oyun alanı
  • Otopark
 

 

Çevre...
Hazır buradayken İstanbul'un eski ve en ilginç yerlerini de dolaşmaya fırsatınız olabilir…


Fener ve Balat
Hasköy'de, Haliç'in tam karşısında yer alan, şehir halkının farklılıklarını vurgulayan muhafazakar ve dini bölgelerdir. Yahudi ve Hiristiyan tebanın etkilerinin yanısıra, İslam'ın eski ve yeni etkilerini de taşıyan bölgede birçok Ortodoks Kilise, Fener Rum Okulu, Rum Patrikhanesi, ve Balat'taki Yahudi Sinagogu bulunmaktadır. Müzenin arkasında ise başka bir açıdan bakıldığında harika bir manzara bulunmaktadır.


Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaret | SergilenenlerEğitim | OrganizasyonlarAtölye | İngilizce