HAYALLERE SIĞMAYAN
MİNYATÜR ODALAR

Henry Kupjack yıllardır minik, büyüleyici ve her detayı kusursuz dünyalar yaratıyor. Pek çok ‘Minyatür Oda’ çalışması Winterthur Müzesi, Chicago Sanat Enstitüsü, Boston Kütüphanesi ve Illinois Devlet Müzesi’nde, Forbes Galerisi’nde sürekli olarak sergilenmekte. Florida Naples Sanat Müzesi, Winterthur Müzesi gibi müzelerde yer alan 50'den fazla ‘Minyatür Oda’sı bulunmakta.
Henry Kupjack, ‘Minyatür Odalar’ın ortaya çıkmasında yılların deneyimi ve çocukluk hayal gücünün çok büyük tesiri olduğunu söylüyor. ‘Minyatür Oda’lar her yaştan insanı farklı sebeplerle derinden etkiliyor. Bu odalarda her kişinin yaşamından, tecrübelerinden, tarihinden, kültüründen izler bulması mümkün. Her bir oda, bir televizyon ekranından içeri bakıyormuş hissi uyandırıyor insanlar üzerinde. Kupjack’in odaları öylesine gerçek ki bakıldığında odanın içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Minyatürlerin fotoğraflarından gerçek mi yoksa minyatür mü olduklarını ayırt etmek neredeyse imkansız. Kurgunun başarısı, gerçekçiliği yansıtacak yeterli detayın verilebilmesi açısından doğru orantılamaya bağlı. Kupjack ekolünde ideal oran olan 1 inch 1 adım; 1/12 ölçeğine denk düşüyor.
Henry Kupjack gerçekten nadir rastlanan bir yetenek; dünyanın herhangi bir yerinde onun yaptığını yapabilen sanatçı kolay kolay bulunmuyor; hele ki onun kadar hüner ve ruh ile yapanların sayısı ise bir elin parmaklarından daha az. Kupjack’i bir minyatür sanatçısı olarak tanıtmak yeteneklerinin yelpazesini açıklamakta çok yetersiz kalıyor. Minyatür sanatçıları genellikle mobilya yapımı, madeni kalıp yaratımı gibi, belirli bir tarzda uzmanlaşırken, Kupjack hepsini yapıyor. Bu süreçte sanatçı mimari tarihselliği bir cerrah mahareti ve dekor tasarımcısının yaratıcı yeteneği ile bir arada kullanıyor.

‘Minyatür Odalar’ının büyüleyici etkisini anlatmak içinse ‘Minyatürler, aynı çocukken oynadığınız oyuncaklar gibi, kendi dünyanızı yaratabilmek için eksik parçaları doldurduğunuz oyunlar gibi’ diyor Henry Kupjack.

Şimdiye kadar hep ilklere imza atmış, dünyanın heryerinden orjinal ve çarpıcı tasarım örneklerini sunmuş olan Rahmi M. Koç Müzesi Minyatür sanatının bu en güzel örneklerini evsahipliği yaptığı bir sergi ile ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor.

 

 

 

 

 

 

Minyatür odalar için tıklayınız...

 

 
 
M. Raşit Çavuşoğlu ve Ailesi