Yaşayan Geçmiş Bu bölümden seçtiğimiz bir kaç örnek  

Şifa Eczanesi

Geçen yüzyıla ait bir eczanenin canlandırıldığı dükkanda ilaç yapımında kullanılan bitkiler, havanlar, tıbbi aletler, vücut protezleri gibi pek çok malzeme otantik bir ortamda sergilenmektedir. Sergilemeyi desteklemek için döneme uygun giydirilmiş bir eczacı mankeni ve koku efekti de kullanılmaktadır.

Dakik Saat

Her çeşit saat tamirinin yapılabildiği bir dükkan şeklinde düzenlenen Dakik Saat’te kol saatlerinden duvar saatlerine zengin bir koleksiyon sergilenmektedir. Sergilemeyi desteklemek için döneme uygun giydirilmiş bir tamirci mankeni ve fonda radyo yayını da kullanılmaktadır.

      

Haliç Oyuncakçısı

1700’lü yıllardan günümüze uzanan geniş bir tarih ve tür aralığına sahip tren setleri, oyuncak bebekler, otomobiller, sallanan atlar gibi çok çeşitli oyuncağın sergilendiği nostaljik bir oyuncakçı dükkanıdır. Sergilemeyi desteklemek için döneme uygun giydirilmiş bir oyuncak satıcısı ve dükkandan alışveriş yapan çocuk mankenleri de kullanılmaktadır.

 

Zeytinyağı Fabrikası

Ege sahillerinde yer alan Ayvalık-Bademli’deki gerçek bir zeytinyağı fabrikasının parçalarından oluşturulan bu bölüm, otantik bir fabrika görüntüsündedir. Burada; sıcak su kazanı, gerçek bir buharlı makine, taşıyıcı bantlarla çevrilen değirmen taşları, ezilmiş zeytin küspesi, ezilen zeytinlerin yağını sıkmak için su gücü ile kullanılan presler gibi detayları görmek mümkündür.

   

Adres: Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 - İstanbul
Tel: (0)212 369 66 00 pbx    Faks: (0)212 369 66 06
Copyright © 2012 Rahmi M. Koç Müzesi Gizlilik İlkeleri İletişim Site Haritası English