Modeller ve Oyuncaklar Bu bölüme ait pek çok objeden seçtiğimiz bir kaç örnek  
  Modeller

'Fire King' Lokomotif Modeli

Tarihi önem taşıyan bu model, 1841 yılında dünyaca ünlü mühendis ve lokomotif tasarımcısı Josiah Evans Haydock tarafından yapılmış, imzalanmış ve tarihlenmiştir. Daha sonra tanınmış bir lokomotif mühendisi olan Haydock, 1874 yılında, dünyadaki en eski çalışır haldeki lokomotif olduğu düşünülen ve halen İngiltere, Yorkshire'da hizmet vermekte olan 'Bellerephon'u tasarlamıştır. Model müzemize Hochtief A.G. tarafından bağışlanmıştır.

Aveling & Porter Buharlı Silindir Modeli

1862 yılında ortak olarak çalışmaya başlayan Thomas Aveling ve Richard Thomas Porter, kendi dönemlerinin İngiliz buhar makinesi üreticilerinin toplamından daha fazla buhar makinesi üretmişlerdir. Model, 1920'lerde yol yapımında kullanılmak için üretilen 8 tonluk bir buharlı silindirin modelidir ve orijinal makinenin çizimleri kullanılarak yapılmıştır.

      

Üç Genleşmeli Gemi Makinesi Modeli

1/10 ölçekli bu model, 1947'de Sunderland'lı Sir James Laing & Sons tarafından Trader Denizcilik Şirketi için yapılmış İngiliz buharlı gemisi Sussex Trader'in ana makinesini göstermektedir. North-East Marine Engineering şirketi tarafından Wallsend'de yapılan makine, geri dönüşlü, üç pistonlu ve yeniden ısıtmalı türdendir.

      

TS Savarona Modeli

1931 yılında Alman Blohm & Voss Şirketi tarafından Amerikalı bir müşteri için inşa edilmiş olan Savarona, deniz yolculuğunun sağlığına iyi geleceği düşünülerek 1938 yılı başlarında Atatürk için Türk hükümeti tarafından satın alınmıştır. 1/125 ölçeğindeki bu model, 1993'te Sayın Süleyman Alper tarafından yapılmıştır.

      

  Oyuncaklar

Oyuncak Sandal

Tekerlekleri döndürüldüğünde denizci bebekleri kürek çeken, metalden yapılmış oyuncak bir sandaldır. 1890'lı yıllarda Fransa, Paris'te üretilmiştir.

      

Teneke Oyuncak Otomobil

Tenekeden yapılmış kurmalı oyuncak limuzin ve şöförü Hans Eberl tarafından 1909 yılında Almanya'da üretilmiştir.

      


 

Marklin Tren Seti

Marklin (ya da Maerklin) 1859'da kurulmuş bir Alman oyuncak şirketidir. Oyun evi aksesuarlarında uzmanlaşmış olmasına rağmen günümüzde en çok teknik oyuncakları ve tren setleri ile bilinmektedir. Tren seti merhum Cengiz Dalgıç tarafından bağışlanmıştır.

      

Adres: Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 - İstanbul
Tel: (0)212 369 66 00 pbx    Faks: (0)212 369 66 06
Copyright © 2012 Rahmi M. Koç Müzesi Gizlilik İlkeleri İletişim Site Haritası English