Dünü: Agios Yannis Kilisesi

Patrik Teodosios zamanında İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesi'ne bağlanan manastırın ana kilisesi kuzeybatı kısmında bulunmaktadır. Bu Şapel de mimarisiyle manastırın vazgeçilmez bir parçasıdır. Aynı zamanda buradaki kitaplığı 1835 senesinden itibaren zenginleşmeye başlamış, dini kitaplar yanında 17. ve 18. Asrın kilise hukuku hakkındaki yayınlarıyla da ün salmıştır.

1924 yılında yaşanan mübadele (zorunlu göç) sonrası Şapel zamanla tahrip olmuştur.

Şapelin batı tarafında olduğu söylenen ve büyük bir olasılıkla manastıra un sağlayan değirmenden geriye kalan ise sadece temel taşlarıydı.Bugünü: Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Yıllar yılı harap bir şekilde kalan değirmen ve kilise; Rahmi M. Koç'un kültür varlığı olan bu eski eserlerin kurtarılmasına yönelik girişimleri, maddi-manevi katkıları ile restore edilmiş ve böylelikle Alibey Adası 07.08.2007 tarihinde önemli bir kitaplığa kavuşturulmuştur.

Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde hizmet verecek olan bu kitaplığa; ilerleyen yaşı nedeni ile göz sağlığı bozulan, "Göremediğime değil, okuyamadığıma üzülüyorum." diyen Emekli Büyükelçi Necdet Kent'in ve eşinin ismi verilmiştir. Necdet Kent'in oğlu Muhtar Kent, merhum babasından kalma bin üç yüzü aşkın kitabı bu kitaplığa bağışlamıştır.

Necdet Kent

1911 - 2002 yılları arasında yaşamış ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Marsilya’da görev yapmış bir Türk diplomatıdır. 1941 ve 1944 seneleri arasında Marsilya Başkonsolosu olarak görev yaptığı dönemde II. Dünya Savaşı sırasında Fransa'da yaşayan ve belgeleri yeterli olmayan onlarca Türk Museviye Türk Vatandaşlığı hakkını kazandırmıştır.

2001 senesinde Kent yine kendisi gibi Musevileri Nazi soykırımından koruyan iki diplomat ile birlikte Türk Dışişleri tarafından Türkiye Cumhuriyeti Üstün Hizmet Madalyası ile ayrıca soykırım sırasında Musevilerin kurtulmasına yardımcı olduğu için İsrail'in verdiği özel bir madalya ile ödüllendirilmiştir.

Kent, İkinci Dünya Savaşı'nda sonra New York'ta Türkiye'nin Baş Konsolosu olarak görev yaptı ve Tayland, Hindistan, İran, İsveç ve Polonya'nın büyükelçiliğini üstlendi.

Sevim Kent
1918 ile 2000 yılları arasında yaşamış olan Sevim Kent Ayvalık cemiyet ve iş hayatının önde gelen şahsiyetlerinden Merhum Sezai Ömer Madra'nın kızıydı. 1950 senesinde Necdet Kent'le evlenerek New York'a taşındı. Tanınmış bir ressam ve seramik sanatçısı idi.

Proje Ekibi:
Konsept: Rahmi M. Koç
Genel Koordinatör: Dr. Bülent Bulgurlu
Tasarım Mimarı: Neşe Ergin
Proje Müellifi: Esen Balıbek
Saha Mimarı: Ali Erdoğan
Müteahhitler: Ark İnşaat, Rahmi M. Koç Müzesi Atölyeleri

Değirmenin giriş katında hediyelik objeler ve yörenin özel zeytinyağını bulabilir, terasın büyülü manzarası eşliğinde dinlenirken, kafemizin ikramlarından yararlanabilirsiniz.

Ziyaretle ilgili bilgiler:
Kitaplık Pazartesi hariç hergün 09:30 - 17:30 saatleri arasında açıktır.
Panorama Café hergün saat 09:30'dan itibaren açıktır.

İnternet erişimi mevcuttur.
Giriş ücretsizdir.

Kitaplığa toplu taşım araçları ile ulaşabilmek için Ayvalık'tan Alibey Adası'na (Cunda Adası'na) kalkan belediye otobüsleri ve minibüsler kullanılabilir.
Ayvalık İskelesinden, Alibey Adası (Cunda) İskelesine her saat başı hareket eden tekneler de bir başka ulaşım alternatifidir.
Kitaplık önünde araç park edilecek sınırlı bir alan olmakla birlikte, Ada merkezindeki otoparklar kullanılabilir.

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı
Garip Sokak Aralığı No: 5
Alibey Adası
Ayvalık-Balıkesir
Tel: 0266 327 3300
www.rmk-museum.org.tr