Kurucumuzun Mesajı

Muhterem Efendim,

Tarihi Çengelhan beni iki konudan ilgilendirdi. Bir tanesi babam rahmetli Vehbi Koç'un babasının dükkânında çırak olarak işe atıldığı bir yer olması, ikincisi de İstanbul'da kurduğum Rahmi M. Koç Müzesi'ni doğum yerim olan Ankara'nın müstesna bir yerinde Ankaralı'ların hizmetine sunmak.

Her Ankara'ya geldiğimde vakit bulursam kaleye çıkar saat kulesine bakar oradan aşağıya yürüyerek, esnafla hal hatır sorar İstanbul'a dönerdim. Gerek Çengelhan gerek bitişiğindeki Çukurhan her zaman alakamı çekmiştir. Dostum Murat Karayalçın'ın belediye başkanlığı döneminde bu hanların restorasyon girişimi başladı, projeleri çizildi, kendisi başkanlıktan ayrılınca çalışmalar askıya alınmıştı. Vakıflar ile temas ettik hanı 20 seneliğine kiraladık, kanunen daha fazlası mümkün değildi.

Murat Beyin projelerini esas alarak hanı restore ettik, müzemizin bir kısmını buraya taşıdık ve Divan'ın bir lokanta açmasını da temin ettik. Daha işin çok başındayız. Gerek çevre düzenlemesi gerekse daha fazla eserin görüşünüze sunulması çalışmalarını yürütüyoruz. Amacımız Ankara'ya bir eser kazandırmak bu konuda öncü olmak ve de Ankaralı'ların İstanbul'a gitmeden Rahmi M. Koç Müzesi'nin bir nebze de olsa tadını almalarını sağlamaktır. Bu mekânı beğeneceğiniz ümidi ile sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

 

  Adres:Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Necatibey Mahallesi, Depo Sokak
No: 1 Altındağ – Ankara Tel: (0)312 309 68 00 pbx  Faks: (0)312 309 12 10