Esnaf Sokağı

Ziyaretçilerimizin erken cumhuriyet döneminin aydınlık ve mütevazı yıllarına yolculuk yaptıkları bu sergi birimimizde Ankara'da unutulmaya yüz tutmuş esnaf kolları canlandırılmaktadır.

 

Bakırcı

Kumlama köşesi, kalaycı tezgâhı, örsü ve çekici ile eski bir bakırcı dükkanının canlandırıldığı bu birimimizde pek çok nadide bakır obje de sergilenmektedir. Ayrıca heykeltıraş Sn. Murat Daşkın tarafından yapılmış olan silikon bakırcı heykeli de gerçeğe yakınlığı ile ziyaretçileri hayrete düşüren, müzenin en çok ilgi çeken objeleri arasındadır.

Şapkacı

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 1925 yılında gerçekleştirdiği şapka İnkılabından sonra dönemin en gözde mesleklerinden bir haline gelen şapkacılık canlandırdığımız dönemi en etkili biçimde vurgulayan meslek kollarındandır. Siz o dönemin kadın ve erkek şapkalarının sergilendiği dükkânda şapkaları incelerken fonda Atatürk'ün sevdiği şarkılar size taş plaktan eşlik edecektir.

Tiftikçi

Günümüzde daha ziyade moher olarak adlandırılan tiftiğin tüm dünyaya Ankara'dan yayıldığı bilinmektedir. Ancak zaman içerisinde ne yazık ki tiftiğin ve tiftik keçisinin anavatanı olan Ankara tiftik üretiminde çok arka sıralara düşmüş, 20. yüzyılda ise tiftikçilik neredeyse tamamen yok olmuştur. Bu sergi birimimizde Ankara'nın bir dönem tiftik ticareti ile uğraşmış olan köklü ailelerinden Bulgurlu zadelerin dükkânı canlandırılmaktadır.

Marangozhane

Cumhuriyetin ilk yıllarında Ankara Sanayi Mektebi'nden mezun olup, Ankara'daki pek çok kamu yapısının marangozluk işlerini yapmış olan merhum Ali Rıza Erkan'a ait olan marangozluk aletleri sessizce durdukları köşelerinde koca bir tarih anlatıyor siz ziyaretçilerine. (Babası merhum Ali Rıza Erkan anısına oğlu Prof. Dr. İlhan Erkan tarafından bağışlanmıştır.)

Saraç

Çengelhan'ın konumlandığı eskiden At Pazarı olarak adlandırılan mevkie gelmişken eski koşum takımı, eyer, çıngırak, kemerlik, heybe, at başlığı ve benzeri objelerin teşhir edildiği saraç dükkânımızı görmeden gitmeyin.

  Adres:Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Necatibey Mahallesi, Depo Sokak
No: 1 Altındağ – Ankara Tel: (0)312 309 68 00 pbx  Faks: (0)312 309 12 10