Denizcilik Bu bölüme ait pek çok objeden seçtiğimiz bir kaç örnek  

Bluenose Newfoundland Balıkçı Teknesi Modeli

Bluenose denizcilik ve yatçılık tarihinde önemli yer tutan bir teknedir. Kanada, Nova Scotia'da inşa edilerek 1921 yılında suya indirilmiştir.Bir balıkçı teknesi olarak inşa edilmesine rağmen Amerika'nın doğu sahillerinde pek çok yelkenli tekne yarışına katılmış ve tümünü kazanmıştır. 1946 yılında Haiti yakınlarında batmıştır. Model Sayın Erol Ersan tarafından yapılmıştır.

Ictineo II Denizaltı Modeli

Havadan bağımsız tahrik sisteminin en eski örneğine sahip olan Ictineo II yanmalı motor gücü ile çalışan ilk denizaltıdır. Ictıneo I 'in geliştirilmiş versiyonu olarak İspanyol mucit Narcis Monturiol Estarriol tarafından tasarlanan Ictineo II 2 Ekim 1864 tarihinde tamamlanmıştır. 1940'lı yıllara değin benzer prensipler ile çalışan bir tahrik sistemi geliştirilememiştir.

Crusader Deniz Uçağı Modeli

Jet tahrikli "Crusader" deniz uçağının 1:8 ölçekli modeli. Crusader, ünlü İngiliz yarışcısı John Cobb tarafından kullanılmıştır. Reid Railton tarafından dizayn edilip, 1949'da Vospers tarafından inşa edilmiştir. Kırmızı ve gümüş renginin hakim olduğu deniz uçağının uzunluğu 10 m. olup, yapımı 15.000 sterline mal olmuştur. Motoru İngiliz De Havilland şirketinin Ghost tipi motorlarındandır. Crusader 29 Eylül 1952 günü Cobb'un İskoçya'nın Lonch Ness Gölü'ndeki dünya rekoru girişimi esnasında büyük ölçüde tahribata uğrayarak parçalanmıştır. John Cobb aynı kazada yaşamını yitirmiştir.

African Queen Modeli

Humphrey Bogart ve Katherine Hepburn'un rol aldığı African Queen filminde kullanılan, orjinali 1912'de İngiltere'de yapılan aynı isimdeki teknenin modelidir.

 

  Adres:Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Necatibey Mahallesi, Depo Sokak
No: 1 Altındağ – Ankara Tel: (0)312 309 68 00 pbx  Faks: (0)312 309 12 10