Bilimsel Aletler Bu bölüme ait pek çok objeden seçtiğimiz bir kaç örnek  

Civalı Redresör

Redresör alternatif akım (AC) elektriğini direkt akıma (DC) dönüştürür. Bu örnek Kadıköy-Moda tramvayında kullanılmıştır.
(Sayın Zihni Ergün tarafından bağışlanmıştır.)

Usturlab

Usturlablar; astronomlar, astrologlar ve denizciler tarafından iş aleti, öğrenim aracı ve hatta toplumlarda statü sembolü olarak kullanılmışlardır. Bir yüzlerinde güneşin veya bir yıldızın yüksekliğini ölçmek için bir ölçüm cetveli vardır, diğer yüzü ise dünyayı ve yıldızları temsil eder. (Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Koleksiyonu)

Yansıtıcılı Teleskop

26 Ocak 1793'te Bavyera'da doğan Georg Merz tarafından kurulan G.& S. Merz şirketi tarfından Almanya'da imal edilmiştir.

1808 yılında Optical-Mechanical Institute of Utzschneider, Fraunhofer, and Reichenbach'ta mercek imalatında işçi olarak çalışmıştır. Merz, Fraunhofler'in asistanlığına getirilmiş, merceklerin ve optik sistemlerin hesaplamalarını yapmaya, ayrıca astronomik aletler üretmeye başlamıştır. Fraunhofer'in 1826 yılındaki ölümünden sonra Merz Utzschneider tarafından yöneticiliğe getirilmiş ve işi Joseph Mahler ile yürütmüştür.

Georg Merz 1867 yılında vefat ettikten sonra işi oğulları Sigmund ve Ludwig'e bırakmıştır. Sigmund Merz işin başına geçmiş ve ürünlerinde kazınmış G.& S. Merz isimlerini kullanmaya başlamıştır.
(Sn. Ahmet Suha Mermerci tarfından bağışlanmıştır)

  Adres:Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Necatibey Mahallesi, Depo Sokak
No: 1 Altındağ – Ankara Tel: (0)312 309 68 00 pbx  Faks: (0)312 309 12 10